ABDULAZİZ AKYOL

CİVİL Mağazacılık

IT MANAGER

Projenin adı: Azure Cloud 

Proje içeriği: Microsoft Azure Cloud projemiz, Microsoft firması tarafından da başarı hikayesi olarak yayınlanmış bir projedir. 

Microsoft başarı hikayesi linki:  https://customers.microsoft.com/en-us/story/773074-civil-magazacilik-retailers-azure-tr-turkey"

Azure Cloud projemiz aslında geçen yıl bitirmiş olduğumuz Türkiye’nin ilk SD-WAN projesinin yani modern network mimarisi veya 3. Nesil network mimarisi olarak da diyebileceğimiz projenin bir tamamlayanı olarak düşünüyoruz. Network teknolojisini en gelişmiş şekilde kullanmak ve bunu en iyi Sistemsel alt yapısı olarak, Microsoft Azure cloud teknolojisi ile birleştirmeyi amaçladık. 
Civil mağazacılık çok sayılı şube-mağazacılık ile çalıştığı için kesintisiz, kaliteli ve performanslı bir Network-Sistem teknolojisine sahip olması en büyük hedefimiz. 
Hedeflerimizi anlamak adına kısaca SD-WAN’dan da bahsetmek gerekirse. Yapmış olduğumuz her alanda artan kurumsal cihaz, uygulama, mobil ürünler ile trafik miktarlarının büyümesi, dijitalleşmenin iş hayatımızdaki rolünün önemi ile beraberinde sürekli artan bant genişliği ve sistem ihtiyaçlarını şubeli kurumlar yapımızda SD-WAN projesini hayata geçirdik. Daha kaliteli, kesintisiz, kontrollü ve güvenli bir hizmet verebilmek için klasik wan bağlantıları yetersiz kalmaktaydı. SD-WAN artan trafik ihtiyaçlarının yönetilmesinde, izlenmesinde ve hat maliyetlerinin düşürülmesinde etkili ve esnek bir çözüm oldu.
SD-WAN mimarisi, hem şubelerinizdeki hat esnekliğinizi arttırırken hem de bütün bu yapıyı merkezi olarak yönetme imkanı sunabilen, hat kalitesi ölçerek uygulama bazlı dinamik trafik dağılımı yapabilen, altyapısında bulunan güvenlik bileşenleri ile maksimum güvenlik sağlayan bir çözüm sağladı.
Microsoft Azure cloud projemizde Civil Mağazacılık olarak tüm sistemsel yapılarımızı barındıracağımız ve kurumsal bir çok uygulamaları geliştirebildiğimiz, servis mantığında bir çok özelliği olan, gelişmiş sistemsel mimarisiyle, güçlü bir sistemsel alt yapı oluşturduk. 
Azure Cloud SD-WAN'da da olduğu gibi Sistem-alt yapısı ve onunla ilgili oluşacak sorunlarla ilgilenmek yerine kendimiz için asıl önemli konuya odaklanmamızı sağladı. Dolayısıyla da iş yükü ve zamandan tasarruf etmiş olduk.
Datanın ve dijitalleşmenin oldukça önemli olduğu bu dönemde, temel esneklik ve verimlilik olanaklarını en iyi kullanmak için Azure Cloud tercih ettik. Bununla birlikte, mevcut altyapı geliştirme yatırımlarını mümkün olduğunca düşürüyoruz.
Azure Cloud ile gelen talepler doğrultusunda kaynakları otomatik olarak büyütmek için otomatik ölçeklendirme özelliğini kullanabiliyoruz. Bu otomatik ölçeklendirme sayesinde maliyet açısından büyük bir tasarruf sağlıyoruz. Olayın daha iyi anlaşılması açısından yapay zeka için kullandığımız güçlü server sistemlerini hafta da 2 sefer 3 saat çalıştırıyoruz. Bazı sistemleride mesai saatleri dışında kapatıyoruz ve servis bedeli oluşmasını izin vermiyoruz. Kullandıkça Öde mantığı bize çok ciddi bütçede tasarruf sağlıyor. 
Firmanızın ihtiyaç duyabileceği tüm Bilgi Teknoloji hizmetlerini Azure Cloud üzerinden alıyoruz. Ayrıca Azure Colud, dijital dönüşümünüzü ve kurumunuzun karşılaştığı iş zorluklarını aşmanızda yardımcı olacak şekilde tasarlanmış servis mantığı ile hızlı ve esnek bir kurulum yapabiliriyoruz.
Azure cloud üzerinde yaptığımız projeleri fazları ile tanımlamak gerekirse;

İlk faz Azure Cloud projemizde, 3 faklı locasyonlardaki NAS (Network Attached Storage) cihazlarının replikasyonunu tutmak için 50 terabaytlık bir konteynır yapısını Azure’a taşıdık. Datalarımızın büyük bir kısmı fotoğraf, video ve üretim çıktıları oluşturmaktaydı. Böylelikle Uygun maliyete, hatasız ve güvenli bir replika çözümü sunmuş olduk.
Projemizin 2. fazında Civil Tekstil firmamızın tüm sistemlerini Azure VM üzerine taşıdık. Burada Terminal server, SQL server, IIS server ve Domain Controler vb.. VM lerini oluşturduk. Faklı locasyondaki bu firmamız için, IT servisini sıfıra indirdik. Merkezi olarak yönetme ve müdahale yetkiliğini oluşturduk. Bazı server sistemlerimizi mesai dışında otomatik olarak kapatarak maliyetlerimizi minimize ettik.
Daha sonra projenin 3. fazında Civil mağazacılık firmamızın ADC server ve bazı serverlerini taşıdık. Böylelikle tüm kurumlarımızı merkezi yönetimini Azure Cloud üzerinden yapmış olduk. İş kaynağı ve servis maliyetlerinde revizyon yaparak kazanç sağladık.
Projemizin en değerli 4. Fazında da Azure Machine Learning(AI- Yapay zeka) üzerine gelişmeler yaptık. Bu bağlamda Ürün planlama ve satın alma biriminin 4 sürecini yapay zeka üzerinden yönetmeye başladık. Mağaza satış analizlerinden mağaza ürün tamamlamaya, Lojistik ürün sevkiyat iş emirleri ve mağazalar arası transfer yönetimine, Tedarikçi siparişlerini oluşturmaya kadar olan süreç ön görülerini yapay zeka üzerinde yapıyoruz. Günlerce çalışmaya ve raporlama işlemlerini sıfıra indirdik. Böylelikle 28 kişinin yaptığı bu işi 3 kişi ye kadar düşürdük. Şuana kadar 5 milyondan fazla hareket emri veren ve bu yıl 50 milyona kadar ürün iş emri oluşturmasını beklediğimiz bir metal yaka oluşturmuş olduk. Firmamızı hızın önemli oldu bu teknoloji çağında en üst sistemsel yapıyla desteklemiş olduk. 
Azu cloud projesinin 5. fazında Azure üzerinde APP servisler üzerinde 6 adet kurum içi uygulama oluşturduk. Bunlar faklı birimlerimize hizmet etti ve firmamıza Dijitalleşme alanında bir çok katkıda bulundu. 
Kısaca uygulamalardan bahsetmek gerekirse;

Civil Mağaza Denetim Uygulaması: Mağazacılık Denetim birimimiz için oluşturduğumuz bu uygulama, Mağazacılık denetimlerini saha ekipleri mobil cihazlar üzerinden yapmalarına olanak sağladı. Tamamen web platformu üzerinden gerçekleştirerek süreçlerimizi hızlandırdı. Dijital süreçlerden dolayı maliyetlerde azalma oldu. İnsan kaynağında optimizasyon sağlanarak personel tasarrufu sağlandı.

Civil Akademi uygulaması: Kurumsal ve kişisel eğitimlerimizin dijital ortamda gerçekleştirdiğimiz platformumuz. Ayrıca videbu gibi online eğitim siteleri ile entegre çalışan ve sosyal etkileşim kurduğumuz kurumsal uygulamamız.

Civil Ürün sorgulama: Mobil cihaz(android, ios , web) üzerinden kurum içi mağaza personellerimiz için oluşturduğumuz bir uygulama. Mağaza personellerimiz istedikleri ürün veya etiketi okutarak ürün hakkında bilgi almalarını sağlıyor. Bu bilgiler Envanter, fiyat, ürün varyant bilgileri, öneriler vb… 

Civil Personel Shift: Mağazalarımızda bulunan personellerimizin shiftlerini yaptığı uygulama.

Civil Anket: Kurum içi anket uygulamamız.