HAKAN CEM TOPAL

FLOKSER

CIO

Proje adı:Dijital Verimlilik Arttırma Projesi

Proje içeriği: 7*24 çalışan bir ortamda neredeyse sıfır duruş ve data kaybı ile tüm sistem ve network altyapımızı değiştirdik. Eski klasik mimariden hyperconverged mimariye geçtik. Canlı sistemler üzerinde çalışacağımızdan ilk başta açık bypass ameliyatı yapacağımızı biliyorduk ama proje resmen kalp nakline döndü.Proje sonunda alttaki kazanımlarımız oldu.

  • Hızlanan Sistemler :SAP de ay kapanışımız 8 saatten 1 saate düştü. 45 dakika çalışan Muhasebe raporlarımız 7 dakikaya düştü.İş Sürekliliği sağladık.
  • 720 TB ‘lık datamız diskte sadece 25 TB yer almakta. 1’e 28 gibi bir sıkıştırma / tekilleştirme oranına sahibiz !!!!
  • Yedekleme Adetleri Kritik sistemleri her saat başı yedekliyoruz. Mesela her saat başı aldığımız SAP sistemimizin yedeğini sadece 15 saniyede alabiliyoruz.
  • Yedekleme Süreleri Full yedek almak istediğimizde tüm sistemlerimizi ancak 21 saatte yedekleyebiliyorduk. Şimdi ise bu süre 1 saat 15 dakika.
  • Felaket Kurtarma Merkezi Her makinamızı Felaket Kurtarma Merkezi (Disaster Site )’ne yollayabiliyoruz hem de internet hızımızı değiştirmeden. Felaket Kurtarma Merkezindeki herhangi bir makinayı ayağa kaldırmamız sadece 1.5 dakika , geri dönme hızımızda yine 1,5 dakika. 3 dakikada Felaket Kurtarma Merkezimizi test edebiliyoruz.
  • Geri Dönüş Hızları Aldığımız yedekleri geri dönme hızımız dakikalar seviyesine düştü. Mesela sıfırdan SAP sistemimizi aldığımız yedeklerden 2 dakikada geri dönüp çalıştırabiliyoruz.
  • Replikasyon Yazılımı :Felaket Kurtarma Merkezi için eskiden ekstra bir yazılıma ihtiyacımız vardı. Şimdi böyle bir yazılım kullanmadığımız için bu işlemde bize maliyet avantajı olarak bize geri döndü.

Sonuç olarak bizi yarı yolda bırakmayan Hyperconverged sistemini beğenmedik adeta aşık olduk.