İSA SEMİH AKÇIRA

SEFAMERVE

CIO - CTO

Proje adı: Lila sanal asistan: e-ticaretten c-ticarete dönüşüm

Proje içeriği: Sefamerve yılda 200 milyon ziyaretçi, 2 milyar sayfa görüntülemesi, 8 milyon takipçi, 3 milyon aktif üye ile sosyal medya ve WhatsApp, Facebook Messenger gibi uygulamaları dijital pazarlama için yoğun olarak kullanmaktadır. Öte yandan bu anlık mesajlaşma platformları küçük işletmeler ve bireysel kullanıcılar için etkin bir ticaret alanına dönüşmekte ve büyük ölçekli işletmeler için pazar payı kayıplarına neden olmaktadır. Conversational-Commerce (C-commerce) olarak anılmaya başlayan bu alanda büyük ölçekli işletmelerin yer alması ancak konuşma tanıma, doğal dil işleme ve yapay zeka gibi çeşitli konuşma ve teknolojiyi kullanmasına bağlıdır.

Sanal ortamda hizmet veren bir organizasyon için ölçeklenebilirlik kritik bir öneme sahiptir. Belirli bir ziyaretçi trafiğinin üzerinde operasyonları yönetmek oldukça güçtür. Online kanallardan binlerce kişinin farklı konulardaki istek ve sorunlarına aynı anda cevap vermek neredeyse imkansız olmaktadır. Yanıt sürelerinin uzamasından veya zamanında talepleri karşılayamamaktan dolayı müşteri ve satış kayıplarını göze almak zorunda kalınmaktadır. E-ticaret sektöründe bu kanalları kullanmak özellikle yüksek trafiğe sahip bir işletme için avantajının yanında yönetilebilirliğe ilişkin büyük riskler taşır ve hizmet sunum maliyetini artırır.

Lila Sanal Asistan Projesi, müşteri iletişiminin devamlılığını ve operasyonel verimliliği sağlamak için geliştirdiğimiz Chatbot aracımızı anlatmaktadır. Lila Sanal Asistan sayesinde müşteri hizmetlerimiz ölçeklenebilir bir destek ve satış kanalına dönüşmüştür. Büyümesini sosyal medyayı çok iyi kullanabilme yeteneğine borçlu olan Sefamerve için gün geçtikçe etkinliği artan “instant messaging” alanındaki yıkıcı gelişmelere adapte olmamızı sağlamıştır.

Aynı anda binlerce müşteriyi karşılayabilen, AI tabanlı sınıflandırıcı ile “Dynamic Dispatching” yapabilen Chatbot’umuza,  müşteri geri bildirimleri sonucunda; WhatsApp ile siteye login olma, fotoğraf ve metin bazlı ürün arama, WhatsApp’tan konum ekleyerek sipariş adresi girme ve son olarak da MasterCard entegrasyonuyla WhatsApp’tan çıkmadan satınalma özelliklerini de ekleyerek anlık mesajlaşma dönüşüm oranı ve hizmet kalitesini arttırdık.  Ayda ortalama 100K+ müşteriye hizmet veren Chatbot, satış amaçlı kullanımlarda %13 dönüşüm oranına ulaşmıştır. Ayrıca online mesaj kanalının kullanımı 70 katı artmış ve kuyruk terk oranı sıfıra düşmüştür. Projenin özgün değeri Facebook tarafından farkedilmiş, yakın zamanda Facebook Business tarafından Case Study olarak yayınlanmıştır.

Sefamerve tanıtım linki: https://www.facebook.com/business/success/sefamerve